Vuxna som inte kan simma
Tre miljoner svenskar kan inte simma 200 meter - men det är inte det värsta, det som oroar är de vuxna som tror att de kan simma, trots att det var flera år sedan de testade sin simkunskap.
Många vuxna kan inte simma. Eller simmar mindre bra.
Under sommarmånaderna drunknar flest personer. Många av dessa olyckor framstår självklart som helt onödiga och man kan fundera på hur man hade tänkt innan olyckan var framme. Vilka attityder har vi till risker vid vatten? Vi bär väl alla på eller har hört ett antal mer eller mindre väl underbyggda fördomar. Man kan få höra att män som drunknar i samband med båtolyckor har gylfen öppen och att yrkesfiskare inte tycker att det är mödan värt att lära sig simma. Men från funderingar och fördomar till fakta är det en bra bit.
Svenska livräddningssällskapet har låtit göra en undersökning om barns och vuxnas attityd till och tro på sin egen vattenkunskap. En del av resultaten i det digra materialet bekräftar nog rätt bra vad vi trott. Det finns dock några överraskningar och slutsatser. Fakta som vi fick bekräftade med undersökningen var att män har ett mera riskfyllt beteende vid vatten. Däremot blev vi överraskade av att så få inte trodde sig kunna simma 200 meter.
Tre miljoner svenskar upplever att de inte kan simma
Vi som trott att vi är ett simkunnigt folk! En tredjedel av befolkningen tror inte att de kan simma 200 meter. Men det är nog inte det största problemet. Många som säger sig kunna simma grundar den tron på något som de klarat av för mer än tio år sedan. Det är dessa som måste förstå att simkunnighet är en färskvara, något som måste underhållas precis som sin kondition.
Undersökningen visar att vi tycker att simkunnighet är viktig. Så viktig att 100 procent anser att barn skall få kostnadsfri simundervisning och 75 procent anser att vuxna som inte kan simma ska kunna få undervisning gratis. Genom Svenska Livräddningssällskapet kan du faktiskt få det genom att anmäla dig till en självskyddskurs!